Då var det dags att förvarna om höstens 1a gamesday - lördagen den 12 september :!:
Notera att det skett förändringar i spelupplägget sedan senast :-k
Anmälan
Sker här i tråden: skriv Namn och skostorlek :roll:
Tider, preliminära.
Varje slag är upp till 3,5 timmar, och mellan slagen finns 30 min för packa ner/upp/flytta armé.
En matpaus kommer pressas in, med största sannolikhet någonstans innan/i slag 2, exakt tid för denna kommer spelarna på plats komma överens om :)
Slag 1: Samling kl 11.00 Spelstart kl 11.30
Slag 2: Samling kl 15.00 Spelstart kl 15.30
Slag 3: Samling kl 19.00 Spelstart kl 19.30
Poäng och Arméer
1500 pts: arméer ur senaste möjliga codexar. 1 Force Organisation Chart gäller. Inga Flyers eller Superheavy vehicles tillåtna, däremot är IA fordon tillåtna om man har med sig regler för dem, dvs skrivna regler, inte armybuilder-fulhack!
Precis som förut råder undertecknad folk till att inte spela med bara 2 troops, det kommer bli extremt svårt att vinna med sådana arméer...
Regler
5th ed. Alla rekommenderas att läsa igenom reglerna, det har skett flertalet förändringar sedan 4th som både ändrar spelet regeltekniskt och arme-kompositionsmässigt. Eftersom det numera finns en Sverige-FAQ för 40k så används den som regelförtydligande och regler för blandade imperiefraktioners köp av fordon från IA2 update gäller med :homework:
Modeller
Helst målade och WYSIWYG, men omålat och visst proxyande är såklart ok. Dvs det är ok att ha någon enhet som något helt annat, och the odd weapon som nått annat. 80% av armén proxyad är inte ok däremot [-X
Missions och Resultatpoäng
För att få mer differanser i spelet än slät vinst, oavgjord, förlust som det är i regelboken sida 91 kommer Victorypointssystemet på sidan 300 användas. Poäng för uppfyllande av mission samt dessa poäng kommer sedan konverteras till resultatpoäng.
Rankingsystemet kommer vara det samma som sist vi hade regelbundna gamesdays. Dvs antal ihopspelade BPs/antal slag, enkelt och bra.
Slag 1 denna dag kommer börja med att folk kommer paras efter medelresultat förra gamesdayen. Slag 2 och 3 kommer paras enligt vanlig Swiss-princip :scratch:
Övrigt bra att tänka på
Utöver standard matriel för att överleva en speldag rekommenderas folk som har lätt för huvudvärk medtaga medel för detta, samtliga uppmanas medhava kontanter att spendera på onödigt söta tilltugg i geddons kiosk, och samtliga spelare förväntas medtaga ett schyrrans spelhumör!
Offer till tärningsguden göres bäst innan Gamesday, så man kan göra det ordentligt :laughing6:
Missions:
3 nya lömska missions finns på lager, här går vi inte på gamla meriter :!:
Status efter 3 gamesdays:
Namn Totala Bps Antal Slag Snitt Bps
Brain 40 3 13,33
Dyne 23 2 11,5
Ewers 44 5 8,8
Henk 22 3 7,33
Henke 34 5 6,8
Klas 46 5 9,2
Kristian 57 8 7,13
Martin 103 8 12,88
Patrik 28 3 9,33
Robin 103 7 14,71
Anmäler mig själv som vanligt :thumbup:
Namn: Martin L
Skostorlek: 44
Jag har strulat till det med datumen. Kommer förhoppningsvis kunna vara med. Återkommer...
/F
Tyraniderna misstänker att de kan få till en invasion vid det datumet ,det svåra blir bara för hivemind att komma ihåg det så länge ;)
Namn: Kristian
Skostorlek: 42
Namn: klas robertsson
Skostorlek: 42
jag kommer
Jerry
Skostorlek 45
Chaos
Jag vill preliminärt vara med.
Dale
Skostorlek 42
Robin? Varför har inte du anmält dig? Get to it! :P
Jag kan vara med fram till 18-tiden, så om ni blir udda antal kan jag gärna hoppa in och vara utfyllnadsspelare de två första slagen.
Herr Grå anmäler la sig me då
Sko Storlek 45
Jajaaaa.....
Det är detta eller blockera martin på MSN.
skostorlek 44.
Citat från: "Robin"Jajaaaa.....
Det är detta eller blockera martin på MSN.
skostorlek 44.
Åååå stackars Robin, var säkert jättejobbigt att ta sig hit och skriva alla de där orden :P
Om Ewers strular ut sina datum och kan vara med är vi 8 pers vilket känns bra, då är det liksom nån vits med att spela swiss slag 2 och 3 8)
Är det ok om jag kör med två listor och har med min Trygon(liten biotitan) :twisted: i en så de som vågar möta den har möjligheten.
Den är inte så hemsk den kan aldrig gömma sig i närstrid och är lite lättare att döda än en Cfex. :wink:
mina guards har inte någon ambition att överleva sätkilt länge på slagfältet i vilket fall så visst. Bring it :wink: Detta betyder att om vi möts så rullar min baneblade fram på planen :twisted:
jag är komemr bara vara med dom två första matcherna
NOTE: There iz r a chaeng in points!
Poängsumman har ändrats till 1500 pts, eftersom det är den summan som det kommer spelas med i varje armé på BSKs lagturnering :shock:
aj då då kan jag definitivt glömma att ha med en titan, på 1500 poäng har man inte råd med 290 poäng kul för då kollapsar armen alldeles för lätt.
Tydligen så är BSK arméerna på 1500 pts, mao ändrade jag här eftersom jag, Jerry, AG å Robin ska lira 40k på BSK 8)
Ingen fara går bara lite snabbare för mina Tyranider att dö :wink:
synd att ni börjar så sent imorn .. kan bara vara med en match så jag kommer inte
Ja det kan man kalla en lyckad lördag. Roligt att alla dök upp med sådant bra humör och spelglädje i bakfickorna. Dock vann jag bara en av tre matcher men så kan det gå :wink: Väl mött nästa gång då ni åter skall få stå inför Manticorens vrede :twisted:
Citat från: "cracked_open"Ja det kan man kalla en lyckad lördag. Roligt att alla dök upp med sådant bra humör och spelglädje i bakfickorna. Dock vann jag bara en av tre matcher men så kan det gå :wink: Väl mött nästa gång då ni åter skall få stå inför Manticorens vrede :twisted:
Det gjorde jag ju!
Tills den fick slut på raketer.... :twisted:
Vill också passa på att tacka för lördagen! Jag har planer på att pressa in en till gamesday innan BSK så stay tuned for more 40k goodies :D
humms, kanske kan vara med "from the start" den gamesdayen då, blev lite sur på ag när han helt klart fuskade supermycket med viktade tärningar och på något sätt cursade mina tärninga med sin chaos tro!!!
Dock märkte jag att 1500 poäng var väldigt lite hehe ;) aja, höjta till när du planerat in datum för nästa