Egen tråd för bord 2! :D
G: Lars-Henric Lindbergh, Andreas Carlsson
R: Fredrik Ewers, Erik Norén, Tobias Eliasson
CitatHalloj
Både jag och Tobias är i Hultsfred och jobbar med Hultsfred. Jag kommer hem på onsdag och tobias måndag eller tisdag. Konsekvensen av detta är att varken han eller jag kommer att kunna sätta in oss i scenariot eller att snacka ihop oss om en strategi.
Därför tycker jag att det är rimligt med en veckas uppskov med att köra igång kampanjen. Jag föreslår att vi drar igån onsdagen den 29:e juli istället.
Låter rimligt, fast just den 29:e kan inte jag...
I början av kampanjen är det både bra och kul om alla kan vara med. Kan ni måndagen den veckan (27:e) eller ska vi skjuta på det till onsdagen efter (5/8 )?
Vad sägs om att jag sätter upp på söndag och att vi sedan på onsdag sätter oss och går igenom strategin, scenario mm under tiden tyskarna sätter upp, vilket kommer ta sin rundliga lilla tid det med. Sedan kommer jag antagligen behöva gå till jobbet jagom till tysk set up är klar.
Det innebär att vi inte är totalsynkade inför första dagen men vi kommer komma igång med kampanjen. Någonting som jag tycker är viktigt, annars rinner saker lätt ut i sanden.
Kram /F
Låter bra om onsdagen. Jag kommer ansluta runt 18:30 då jag börjar jobba igen på måndag :cry: och därtill har jag bokat röda rummet för att eventuellt det kommer folk till min kampanj under kvällen.
Mycket intressant karta måtte jag säga, det finns lite kul ny terräng och bland annat att det finns bärande väggar som står kvar i rubblet, de finns i olika höjder (hexdoten avgör) och att det är en hel del "gutted house" - det vill säga taklösa och utbrända hus. Sedan finns det lite annat smått och gott, intressant!!
Det blir inte alltid som man tänkt sig...
Jag är precis hemkommen efter styva 10 timmars glutsorterande och har inte gjort Set up.
Kommer börja pyssla med den i morgon före jobbet.
Trött Fredrik! :wink:
Håller på med Set Up och tyskar kan inte titta in i spelrummet då alla HIP, Fortifikationer mm ligger framme på kartan.
Kommer fortsätta imorgon och hinner förhoppningsvis klart. Jag meddelar här huruvida det är klart imorgon kväll.
Kram /F
Ewers meddelar att han INTE, jag repeterar INTE är klar med setup så gå INTE in i rummet.
Han kommer dock bli klar i morgon (Onsdag) så tysk setup kommer att kunna börjas
Citat från: "Brain"Ewers meddelar att han INTE, jag repeterar INTE är klar med setup så gå INTE in i rummet.
Han kommer dock bli klar i morgon (Onsdag) så tysk setup kommer att kunna börjas
Uppfattat!
Vi inledde första dagens första runda innan vi avbröt för att jag var tvungen att gå till jobbet.
De slemma tyskarna hade kallat in en himla massa junkers och bombaderade de stackars ryssarna med inte mindre än FYRA bombardmants! :shock:
Efter att ha mördat några grupper och jämnat några byggnader med marken kom en spotting round nerdimpande, därefter började de tyska understödsvapnen skjuta rök för att täcka den kommande framryckningen.
Mer än så har inte spelats.
/F
Guten Morgens!
Jag har stuvat om i agendan och jag kan spela måndag kväll efter jobbet, dyker upp cirka 17-17:30 gissar jag!
En kort reflektion så här på morgonkvisten är att det kommer ta lång tid för varje fas :shock: , då det är en hel del gluters och mer lär det bli efter någon dag. Det är ju betydigt mer i VOTG än i RB på gott och ont!
L
Gött, då blir det spel på måndag! Jag dyker in runt 1700.
Som jag nämnt också så är det alltså inte säkert att det går att placera rök där vi gjorde. Regeln är så här:
Man kan bara placera rök om det finns en Location att beskjuta.
Eftersom vi beskjöt Roofless Guttade hus så såg vi ingen Location (det finns ju inget tak), trots att vi fick +2 för okänt mål på bottenvåningen.
Om någon kan hitta en godtagbar realistisk förklaring till det så blir jag glad (för mig är det alltid lättare att acceptera skumma regler om jag får en förklaring till dom)! :)
Jag har lagt upp denna fråga på Gamesquad och räknar med svar senast måndag.
Om det visar sig att detta var otillåtet så hoppas jag det är okej att vi inte sköt, alternativt sköt någon annanstans? :wave:
Det ligger tre brickor i Gully:n nere i söder. Är det meningen att dom ska ligga i Crest Status, eller ligger dom i Gullyn?
Betänk också: B20.95 SW: Other than their inherent FP, a Crest Infantry unit may fire only LMG, DC, LATW, FT/inherent SW. Any unpossessed SW previously in Crest status falls INTO the Depression hex.
Tycker att det är väldigt trist att allting drog igång utan att varken jag eller Erik haft en möjlighet att vara med. Kunde det verkligen inte ha väntat tills att vi alla hade kunnat vara på plats och varit delaktiga i diskussion kring setup, taktik, upplägg etc? Jag har inte ens haft en chans att se scenariot ännu.
Jag håller med Tobias fullständigt, vi har inte varit med och bestämt datumet för spelstart och att inte få vara med och lägga upp en plan tar död på en hel del av mitt engagemang.
Jag är fortfarande inne på att vara med och spela men det känns inte lika roligt nu.
/Erik
Jag lämnar över svaret på det till er Kamrat Ewers. Jag uppfattade det som att han hade klarerat det med er.
Hur som helst så har vi tyskar satt upp och gjort vårt bombardment. That's it.
Dvs, ni har inte missat något förutom att bli deppiga över förlusterna som Bombardmentet tillfogade.
Jag vet att Fredrik ville börja i god tid mer er på måndag så att ni kan sätta er in i allting. Om vi börjar spela 17 så är det nog bra om ni kör igång redan runt 14, om ni frågar mig (det är mycket att hålla koll på).
Tobias jobbar till 17 på måndag (och har mig veterligen inte sagt att han kan på måndag).
Är setupen fast, dvs är det bestämt vilka enheter som skall stå i vilken hex?
Om inte så har vi ju missat en stor del av planerandet av en strategi inför kampanjen. Det känns extra tråkigt då vi har meddelat att vi inte kan men ni kör på ändå.
Som sagt, jag har inte hoppat av kampanjen, jag är bara lite besviken.
Det är 14 dagar på kampanjen och den kommer hålla på i säkert två år så det kommer bli tillfällen när situationen är omvänd. Skulle det vara någonting som är katastrofilla enligt, dvs att jag gjort en dundermiss, så tror jag inte det är några problem att vi justerar lite efter era tankar. Detta kan dock inte ske utan att tyskarna godkänner det.
/F
Jag stör mig mest på att inte ens få en chans att närvara, utan att det bara körs på trots att jag och Erik inte kunde. Förstår inte varför det inte gick bra att bara vänta en vecka så att vi kunde vara med.
Jag har nu fått bekräftat att vi inte kunde lägga Smoke där vi gjorde. Mitt förslag på lösning är att dom enheterna inte har skjutit helt enkelt. Ok?
Ang det andra så hänvisar jag till mitt inlägg från i fredags, och vill härmed frånta mig allt ansvar i denna diskussion.
http://www.armagedon.se/forum/viewtopic.php?p=36030#36030
Jag förstår er besvikelse. Som försvar till Fredrik så kommer kampanjen hålla på länge och alla tänk- och otänkbara scenarion på deltagande kommer att utspelas. Personligen hade jag inte spelat utan att få ok med min/a medspelare och såg det alltså som klarerat från Fredriks sida. (Dessutom pratade ju ni med varandra igår Erik?)
Jaja... yada yada.
Bord 1 har inte börjat än och om ni vill kan Tobias och Erik ta plats som Tyskar jämte Lars-Robert. Jag tar då och assisterar kamrat Ewers istället.
Citat från: "Gobbos Spider"Bord 1 har inte börjat än och om ni vill kan Tobias och Erik ta plats som Tyskar jämte Lars-Robert. Jag tar då och assisterar kamrat Ewers istället.
Låter ju faktiskt som en smart plan!
Okej för oss tyskar.
Jag och Tobias har snackat lite och nappar på Stefans erbjudande. Vi byter sålunda till bord 1 (om det är ok med Lars-Robert, Brain och Stefan).
/Erik
Jag kan med största sannolikhet spela på tisdag också. Hur ser det ut för er?
Jag är på föreningen men vi skulle göra karaktärer.
Kanske, ordinarie aktivitet blev inställd och jag har en hel del jag ligger efter med hemmavid men ska se vad jag kan ordna! Lyckades ju boka upp mig lika snabbt...
Jag kommer att kunna någon strö torsdag framledes, beroende på att min kampanj inte har kommit i gång - kanske det kan bli lite ASL istället :wink:
Vi tyskar funderar på om vi kan få till en helgspelning vid tillfälle. Här kommer några förslag där jag kan. Fyll på med era namn om ni kan/vill.
Söndag 9/8
Lördag 22/8
Söndag 23/8
Fredag 4/9
Lördag 5/9
Söndag 6/9
/Härskarsmurfen
Söndag 9/8 Stefan
Lördag 22/8 Stefan (kanske)
Söndag 23/8 Stefan (kanske)
Fredag 4/9 Stefan (kanske)
Lördag 5/9 Stefan (kanske)
Söndag 6/9 Stefan (kanske)
Starttid i morgon?
Jag kommer ha Julia fram till 19-snåret. Kommer nog ner drygt 17.
Har jobb-dag i morgon så jag kan komma runt 16.30 till 17.00 om det behövs! Funderar på käk, börjar tappa BK lite :oops:
.
Jag kommer ner till 17.00 som tidigast,
/F
*gäsp* cp-trött i dag, såg bara gluters och rök framför mina ögon... :D
...det var riktigt kul i går och det blev ju riktigt blodigt :lol:
Söndag 9/8 Stefan
Lördag 22/8 Stefan (kanske)
Söndag 23/8 Stefan (kanske) ; Lindbergh
Fredag 4/9 Stefan (kanske)
Lördag 5/9 Stefan (kanske)
Söndag 6/9 Stefan (kanske)
f**k, det var ju inte mycket jag kunde :(
Stör mig fortfarande som f*n på den stackars 838:an som blev slaktade av en grupp töntiga fabriksarbetare...! :evil:
Skönt att ryssen kommer in med förstärkning nu så vi får mer att döda!! :violent3:
Ewers; Kolla upp söndagen (23:e), skulle passa perfekt för mig!
:D
Ja, 4-2-6:orna ställde till det :lol: insåg igår att jag har på tok för lite ledare. Hade jag inte fått en reserv av dig hade det varit riktigt bajs. Slagit på det hela ruttet, fått endast en av ledarna som var bra och han kom ut nu...å andra sidan så var det så under i stort hela RB...
Söndag 9/8 Stefan
Lördag 22/8 Stefan (kanske)
Söndag 23/8 Stefan (kanske) ; Lindbergh ; Ewers
Fredag 4/9 Stefan (kanske) (Ewers, beroende på praktikschema)
Lördag 5/9 Stefan (kanske) (Ewers, beroende på praktikschema)
Söndag 6/9 Stefan (kanske) (Ewers, beroende på praktikschema)
> Söndag 23/8 Stefan (kanske) ; Lindbergh ; Ewers
Då föreslår jag spelning den 23:e Augusti! Från kl 10-22 ca.
Låter det bra?
Redan bokat in det :D ska vi börja så sent som 10 :wink:
är Scheisse-spelsugen...
L
Har kollat upp skottet med ATR mot vår Sdkfz nu;
C7.311 vs UNARMORED: Barrel Length, range, and AF have no effect on the TK# of a hit vs an unarmored vehicle; in this case the Basic TK# of each basic Gun Caliber Size also serves as the Final TK#.
Det finns en footnote till den:
14. 7.311 vs UNARMORED: It is interesting to note that the TK# for unarmored vehicles is often < that of an AFV. This is due to the fact that, although an unarmored vehicle is always penetrated by a hit, the projectile may pass entirely through the vehicle without detonating or striking anything vital. On the other hand, a projectile which has penetrated an AFV often explodes, or loses too much velocity to punch its way out the other side and therefore ricochets inside with murderous effect—in both cases in addition to causing potentially lethal fragmentation as it penetrates the armor.
Dvs, ni slog lika med vad ni behövde och det var en tornträff = Shock.
Bara hoppas att vi får upp den rackarn i nästa RPh (vilket jag inte kan minnas att jag lyckats med nån gång)!
Ses på söndag kl 10! Jag tar nog med nåt att grilla tror jag.
Hmm, då kommer det nog kanske påverka en rout misstänker jag för vi pratade om denna?
Tid på söndag, kör vi 10:00?
L
Jag är på 40-årskalas dagen innan så kl 10.00 är tidigt nog. :wink:
/F
Fråga om vem som vann dagen?
När jag läste på lite Votg-regler läste jag följande:
12.6255 VotG CG SCENARIO VICTORY CONDITIONS:: 28 The following Victory Conditions apply to the pertinent type of CG
scenario (as determined in 12.6253) [EXC: see 12.51 regarding Scenario Victory Conditions for CG I scenarios]. However, the Victory
Conditions for each CG's Initial Scenario, as well as those for each CG, are given with other information for the respective CG and its
Initial Scenario (12.51-12.54).
Dual Attack: The Germans win if at scenario end they have amassed more VP than the Russians. Each side receives Casualty VP, and
also receives one VP for each Stone Hex that it currently Controls but that was Controlled by the opponent at scenario start.
German Assault or Russian Assault/Counterattack: The Russian wins any "Assault" scenario if he Controls all Stone Hexes and all
existing Ferry Landings. Otherwise the Attacker wins if at scenario end he Controls ≥ 20 (if German) or ≥ 10 (if Russian) more Stone
Hexes than he started with or if he has amassed at least twice as many Casualty VP as his opponent.[/b]
Jag tolkar victory-conditions som antingen stone hexes eller åsamkat dubbelt så mycket förluster när jag läser detta? :-k
Således, väljer vi stonelocations så vann vi dagen?
Låter ju troligt eftersom RB är upplagd på samma vis.
Läste på en FaQ - site att antalet infanteri är per dag alltså inte per scenario.
Detta innebär att vi som Ryssar bara kan köpa ett kompani extra på natten.
-2 Historical drm är vad som ökar det hela från två per dag. Värt att kolla upp.
Citat från: "Lindbergh"Fråga om vem som vann dagen?
När jag läste på lite Votg-regler läste jag följande: [snip]
Således, väljer vi stonelocations så vann vi dagen?
Det där är Victory Conditions för ett Assault-scenario. Vi spelade Initial Scenario och där är VC enligt scenariot;
CGII INITIAL SCENARIO VICTORY CONDITIONS: The Germans win at scenario end by amassing ≥ twice as many CVP as the Russians; each Ferry Landing the Germans Control or Interdict at scenario end is worth a bonus 10 CVP.Dvs, antiklimax som fan, men vi får se det som att vi har mördat mycket ryssar... ;)
Citat från: "Gobbos Spider"Läste på en FaQ - site att antalet infanteri är per dag alltså inte per scenario.
Detta innebär att vi som Ryssar bara kan köpa ett kompani extra på natten.
-2 Historical drm är vad som ökar det hela från två per dag. Värt att kolla upp.
Tack för det. Bra att veta! :)
Citat från: "carlsson"Citat från: "Lindbergh"Fråga om vem som vann dagen?
När jag läste på lite Votg-regler läste jag följande: [snip]
Således, väljer vi stonelocations så vann vi dagen?
Det där är Victory Conditions för ett Assault-scenario. Vi spelade Initial Scenario och där är VC enligt scenariot;
CGII INITIAL SCENARIO VICTORY CONDITIONS: The Germans win at scenario end by amassing ≥ twice as many CVP as the Russians; each Ferry Landing the Germans Control or Interdict at scenario end is worth a bonus 10 CVP.
Dvs, antiklimax som fan, men vi får se det som att vi har mördat mycket ryssar... ;)
Ahah, det var lite spöörsjal för CGII, det missade jag! Jaja, det var ju bajs, men du har rätt, det var ju blodigt!
Citat från: "Gobbos Spider"Läste på en FaQ - site att antalet infanteri är per dag alltså inte per scenario.
Detta innebär att vi som Ryssar bara kan köpa ett kompani extra på natten.
-2 Historical drm är vad som ökar det hela från två per dag. Värt att kolla upp.
Låter ju vettigt då det står under 12.6215
EX: On 14 September, the German can purchase a maximum of two Infantry Companies/equivalent (0 Historical DRM), while on 15 September, he can purchase a
maximum of three Infantry Companies (-1 Historical DRM). On 14 September, the Russian may purchase a total of two Infantry Companies/equivalent in the daytime
(0 Historical DRM), and if a 14 September Night scenario is played he may purchase an additional two Infantry Companies/equivalent (-2 Historical DRM for the
night of Sept 14) for a
total of four for that CG day. On 15 September, the Russian may purchase three Infantry Companies/equivalent (-1 Historical DRM).
Fast det är ju mycket :shock:
Jag kan med största sannolikhet inte delta på onsdag. Detta innebär att Lindbergh sätter upp själv, eller att vi gör vår setup i nästa vecka.
:clown:
Ok, jag påbörjar arbetet på onsdag men jag kommer inte hinna klart då jag kommer senare och måste göra avbräck för karaktärsframslagning :(
Hej och hå!
Vill bara meddela att set-up pågår för tysken, jag hann inte alls så långt som jag hoppades på igår, så vi får fortsätta när tillfälle ges!
Ha det gott!
L
Vi kommer vara klara med setup i morgon kväll. Efter det kanske ni kan sätta upp så att vi kan köra igång nästa onsdag?
Citat från: "carlsson"Vi kommer vara klara med setup i morgon kväll. Efter det kanske ni kan sätta upp så att vi kan köra igång nästa onsdag?
Check
ok
Tyska setupen klar.
Hur går det för rysssarna?
Blir det spel på onsdag?
Det ryktas om att halva ryska staben är förlagd i Helsingborg... Om det inte blir VOTG, kanske någon har lust med ett scenario?
jag kommer ner oavsett så jag är på om ryssen inte är klar!! :D
Ryktet är sant. Jag missade att meddela. Jag är i Hbg fram tills Torsdag och Ewers vill inte sätta upp ensam.
Jag föreslår att vi hoppar onsdagens spelning.
Har hur mycket som helst att komma ikapp med efter resan, och kan tänka mig att Mr Ewers och Mr Nilsson är ganska sega efter helgan också.
Låter det som en bra idé?
Eftersom jag e förkyld så håller jag med.
Ok för mig, jag är i Skövde på onsdag och måste pyssla med rollspelsstuff...
För en gång skull står jag ensam redo att spela men förstår er alla och kan erkänna att det kan vara skönt att bara vara hemma i någon dag till. :wink:
/F
Onsdag 14:e är jag bortbjuden på syrrans födelsedagskalas. Uteblir alltså.
Ok, kör vi som vanligt i morgon? Ruggigt spelsugen :D
Det är ok för mig att spela imorgon men måste påtala att det inte kommer gå fortare än jag hinner med.
Kanske kan Andreas ta med mina saker som blev kvar i bilen? Plansch + dryck.
/F
Citat från: "Ewers"Det är ok för mig att spela imorgon men måste påtala att det inte kommer gå fortare än jag hinner med.
Förstår inte riktigt vad du menar, hur skulle det kunna gå fortare än nån hinner med...? :)
CitatKanske kan Andreas ta med mina saker som blev kvar i bilen? Plansch + dryck.
Det är planen.
Själv måste jag iväg en stund runt 18-snåret. Tar högst en halvtimma.
Helloo!
Hur blir det nu på onsdag den 28/10, blir det spel eller inte?
Ruggigt spelsugen igen :D
L
Citat från: "Lindbergh"Helloo!
Hur blir det nu på onsdag den 28/10, blir det spel eller inte?
Ruggigt spelsugen igen :D
L
Nope, man ska hålla spelkväll på Stadsbiblioteket.
Passar mig bra, för jag har hysteriskt mycket just nu... Även om jag helst hade spelat dygnet runt... :roll:
Brasklappar dessutom om nästa onsdag: Kan bli tufft för mig. :(
Ok, då bokar jag in annat nu på onsdag!
Nästa onsdag är med största sannolikhet körd för min del, jag måste från och med november stuva om i agendan :( då jag är pappaledig på heltid :)
Hur ser dina tisdagskvällar ut från december och framåt?
L
Citat från: "Lindbergh"Nästa onsdag är med största sannolikhet körd för min del
Då tycker jag att vi räknar bort den direkt. Och den 11/11 ska Miriam på instruktörsmöte, så då kan jag bara vara med delar, om ens något, av kvällen.
CitatHur ser dina tisdagskvällar ut från december och framåt?
Tisdagar funkar bra för mig. Hur det är för dom andra vet jag inte.
Dvs, spel nästa gång som det ser ut nu: Onsdag 18/11
Tisdagar är som Onsdagar för mig. Öppna. Bestäm tider utan mig eftersom jag har funderingar på att omorganisera mitt ASL spelande.
Jag byter ogärna till tisdagar eftersom jag OCH flickvän planerat efter att onsdagar är ASL-kväll.
/F
Hej!
Jag har ett önskemål och det är att byta speldag från onsdag "tillbaka" till tisdagar som det var "för några år sedan".
Anledningen är att vi här hemma ska försöka få balans i jobb, föräldraledighet och fritid och då vi kör varannan-dags-varianten blir onsdagen en kass dag för mig och familjen. I november börjar jag därtill spelleda igen efter några månaders uppehåll och mina fasta rollspelsdagar blir torsdagar då de är de mest optimala både ur rollspelsavseende och familj. I januari har vi dagisplats på halvtid och ska balansera detta med hämta/lämna och pendling...
Således blir tisdagen i stort den enda dagen jag har tillgänglig för lir framledes...
Ha det mütze!
L
Mig spelar det ingen roll...
Det verkar dock vara två antingen-eller-tyckanden i form av Ewers och Lars.
Eftersom vi har börjat kampanjen på onsdagar kanske det är mest logiskt att fortsätta på onsdagar. Vilket i praktiken innebär att jag och Ewers spelar själva. Och sen kör vi ny kampanj på tisdagar när denna är slut.
Om ingen av er vill rucka på sig ser jag ingen annan logisk lösning, tyvärr. :(
Det är ok att växla över till tisdagar om några veckor, inga problem. Jag kommer dessutom att ha praktik resten av året vilket innebär att jag antagligen kommer ha kvällspass lite då och då.
Naturligtvis skall vi försöka anpassa så att alla kan vara med. Jag var bara inte sugen att ändra de kommande 3-4 veckorna eftersom Karin set till att fixa schema efter vetskapen att onsdagar var min speldag.
Puss på er alla! :)
Då tycker jag att vi kör på tisdagar fr o m när Ewers kan.
Kanske den 24/11?
Jag avsäger mig ansvar framledes. Dels känner jag mig omotiverad och dels skall jag lägga mer tid på annat.
Det är ok Stefan, jag skall försvara moderslandet tappert och göra dig till en hjältegeneral i propagandan. :D
/F 8)
När ska vi spela nästa gång?
Jag kan köra igång igen nästa vecka.
Hej!
Jag är dessvärre fullbokad nästa vecka, men det är bara att köra på! Räknar att kunna tisdagar om det är aktuellt från typ december...och det är ju snart! :D
Jag kan inte nu på onsdag i vilket fall.
Ewers - Bollen ligger hos dig; första tisdagen som du kan?
:bigsmurf:
Jag kan inte nu på onsdag i vilket fall.
Ewers - Bollen ligger hos dig; första tisdagen som du kan?
:bigsmurf:
Misstänker att jag kan nästa tisdag men skall dubbelkolla.
/F
Hmmm...blir det ASL zum morgens? Har ingen riktig koll på något läge just nu...
:?
Citat från: "Lindbergh"Hmmm...blir det ASL zum morgens? Har ingen riktig koll på något läge just nu...
:?
Ewers har inte svarat, så jag är bortbokad på annat...
ok, då har jag koll på detta nu i vart fall :D
Hmmm...blir det ASL kommande tisdagar?
Det vill säga den 15/12 respektive den 22/12?
Citat från: "Lindbergh"Hmmm...blir det ASL kommande tisdagar?
Det vill säga den 15/12 respektive den 22/12?
Jag pratade precis med Ewers. Han har praktik nu och tyvärr blir både den 15:e samt den den 22:a lidande av detta.
Dvs, inget spel förrän tidigaste den 29:e, men det är inte heller säkert (har ev rollspel då).
Vi kan ju räkna med att komma igång igen vecka 1 kanske?
Ok, då vet jag det. Jag har bokat in i stort alla tisdagar framledes så de är "öronmärkta" för lir av något slag :D
Jag kan från vecka 1 som planerat!
Ha det gott!
God nytt 2010!! \:D/
Jag har bokat in ASL nu på tisdag den 5/1 som tillika är trettondagsafton :?
Blir det lir?
Jag är på! Hur ser det ut för ryssen?
Gott nytt! :)
Tisdag 5/1 är jag i skrivande stund på. Dock måsta jag av ekonomiska skäl ta alla tillfällen för jobb som ges och som timvikarie kan man inte veta alltid.
Mvh /F
Citat från: "Ewers"Tisdag 5/1 är jag i skrivande stund på. Dock måsta jag av ekonomiska skäl ta alla tillfällen för jobb som ges och som timvikarie kan man inte veta alltid.
Mvh /F
Då ses vi i morgon, om du inte säger annat!
1700?
Jag kan från ca 14.00 om ni kan.
/F 8)
Jag har nu kunnat fundera i lugn och ro över vad som gick fel, var jag gjorde stora misstag och vilka stora lärdomar som kunnat dras. Jag spelar gärna Valor of the Guards-kampanjen igen. För mig är det öppet på vilken sida (även om man känner lite revanschkänsla :wink: ).
Det är nog trevligt att vara två spelare på varje sida men jag är kluven till huruvida man skall spela om en av spelarna inte kan komma till en spelkväll. Det är ett MYCKET stort övertag att vara två spelare mot en, att dessutom behöva ta kommandot över ett frontavsnitt som man känner dåligt i denna situation är lite "taskigt".
Därför anser jag att vi spelar på fyra spelare och undviker att spela om vi inte är alla fyra spelarna. Detta blir mest jämt och därmed roligast att spela.
Kram /F
Citat från: "Ewers"Därför anser jag att vi spelar på fyra spelare och undviker att spela om vi inte är alla fyra spelarna. Detta blir mest jämt och därmed roligast att spela.
Kul att du är revanschsugen! :)
Jag förstår vad du menar med allas närvaro. Detta kräver ju dock att alla kan och jag tycker det känns lite tråkigt att spela varannan tisdag eller ännu mer sällan. Vad jag menar är alltså att det kanske är bättre att spela med en man kort om en av oss inte kan...?
Men jag är självklart på för en omgång till!
Vilken konstellation?
Finns det mer feta kampanjer av hyfsad kvalité? Jag är kanske med på det mesta igen :wink: men har väl vissa betänkligheter, vi kanske ska prata om allas olika önskemål och se om vi kan få ihop något spännande? VOTG igen är även det intressant, men inget måste enligt mig!
PTO då :D Har förstått att det kan vara lite kul? Det borde ju finnas nått?
Det behöver inte vara tok-balanserat, bara det är schyssta regler. Det ligger ju på något sätt i sakens natur att det är obalanserat, kan tänka att spela det mesta som sagt!
Det finns som sagt ett antal kampanjer att välja på.
PTO är dödskul och rekommenderas starkt. Tre kampanjer springs to mind:
- Blood Reef Tarawa
- Kakazu Ridge
- Operation Watchtower
BRT är en blodig historia med massiv OBA från jänkarna och många döda amerikaner på stränderna. Anses som en av dom sämsta kampanjerna, men bör naturligtvis spelas innan man dör!
KR har fått oerhört gott rykte, det kom som en minikampanj i Journal #2.
OT har också det gott rykte, men är betydligt mer avancerat än dom båda andra. Antagligen den mest avancerade kampanjen med grottor, nattstrid och jag tror även att fallskärmshoppning ingår.
Andra officiella kampanjer hittas t ex här:
http://www.desperationmorale.com/worldofasl/worldofficial2.html#historical
Eller här:
http://www.google.com/search?hl=sv&client=safari&rls=en&q=asl+historical+campaigns&btnG=Sök&lr=&aq=f&oq=
Jag är på vilket som, och det vore roligt att starta Tisdag 26/1.
:)
Tycker vi ska beakta PTO och i synnerhet BRT, USMC mot japs, landstigning och massiv eldgivning från bägge i en kampanj som täcker hela Tarawa? Låter ju förträffligt :D
Just nu är jag inte så sugen på VOTG när jag tänker efter, men kan eventuellt vara med på det med för att stilla mitt lystmäte!
Vi kanske bör i någon form resonera om vem, vilka, när och hur-frågorna så snart som mögligt :)
Jag föredrar tisdagar och har avsatt mina tisdagar för lir av någon sort för ett bra tag framöver, så 26/1 är ok för mig!
Jag får nog avböja kampanj för en obestämd framtid då livet i övrigt får prioriteras högre ett tag framöver.
Lycka till å må den med mest tärningstur vinna!
/F
Alrajtie then. Då är frågan: Någon mer som vill vara med på en PTO-kampanj?
hum-hum...PTO kanske inte är så poppis då :( blev lite extra sugen då jag såg avsnittet om tarawa i måndags...goddammit vilket slag, förvisso inte så begåvat att först släppa iland USMC för att under natten storma med höga knäuppdragningar och banzai-rop då jänkarna monterat upp KSP och förstärkt sina positioner...kan till och med tänka mig att spela japan :lol:
jaja, jag kan tänka mig annat också - har du några önskemål? Var mini-kampanjen i Kreta något? VOTG kanske inte är så dum idé ändå, men vi måste nog vara 4 pers för att ro hem det i förlängningen :?
Jag håller på att vaska lite om det går att få ihop lite rollspelstillfällen under februari (tisdagar) men tisdagar är den mest optimala ASL-dagen för mig fram till semestern som det ser ut nu!
Citat från: "Lindbergh"Jag håller på att vaska lite om det går att få ihop lite rollspelstillfällen under februari (tisdagar) men tisdagar är den mest optimala ASL-dagen för mig fram till semestern som det ser ut nu!
Jag kommer spela klart den sura KGP-kampanjen hos Nilsson först (aka
"Barnscouternas hårda bekantskap med tyska SS"). Den är troligen slut rätt snart.
Efter det kanske vi kan lura ner både Nilsson och Ivar till en ny, schysst kampanj? Ska snacka med dom.
Jag tycker att vi siktar på PTO trots allt. Ev Monte Cassino igen... :roll:
Citat från: "carlsson"(aka "Barnscouternas hårda bekantskap med tyska SS"). Den är troligen slut rätt snart.
:D Låter kul, själv längtar jag efter revansch på KGP för att se om jag kan åtminstone tangera deras tärningstur :lol: efter RB är vad som helst möjligt :wink:
Monte Cassino är ju ett riktigt schysst alternativ, helt sant!!
Låter bra med PTO, det måste bara testas med en fläskig kampanj!
Kan iallafall konstatera en sak: Är fett sugen på ny kampanj!
nästan så att jag kan tänka mig att lära mig ASL om man kan spela japan.
Synd att det är på tisdagar :(
Citat från: "Robin"nästan så att jag kan tänka mig att lära mig ASL om man kan spela japan.
Synd att det är på tisdagar :(
Japanerna är riktigt coola! Dom har alla egenskaper en WWII-japan ska ha; Banzai, TankHunter Hero, mördar allt och alla i närstrid, gräver ner sig i grottor och rör sig osynligt där, osynliga i djungeln, med mera med mera....
Tisdagar är en bra dag! Klart du ska va med! :)
KGP är slut och nu kör vi nästa kampanj.
Lindbergh, Ivarsson, Nilsson och Carlsson. Vem som spelar vilken sida avgörs när det är kampanjdags.
Vi börjar med att spela ett eller två scenarion, och vi möts första gången tisdagen 16/3. Funkar det för alla?
Ska bli för j*a kul...! :angryfire: :geek:
Good shit, det tar vi! :D
Kan vi säga 18:00 så torde jag hinna...
Attans... :(
Jag kan troligtvis inte kvällen den 16 såvida inte vi har barnvakt, ska se vad som kan ordnas...min sambo måste jobba den kvällen!
L
Typiskt. Jag åker väl antagligen ner och sätter upp kartor och sånt ändå. Det finns ju alltid pill att göra....
Återkom så fort du vet.